Raimonds Putāns - Daugavpils un Latgales cerība novusā?

24.10.2019.
Poļu kultūras biedrības un Daugavpils novusa kluba „Promieņ” spēlētājs Raimonds Putāns ir kļuvis par sporta meistaru novusā un šajā rudenī cīnās par iekļūšanu Latvijas 54. individuālā čempionāta finālā.

Novusa kā sporta veida vēsture ir sākusies jau pirms vairākiem desmitiem gadu, taču daugavpilieša Raimonda Putāna sportista karjera šajā sporta veidā sākās tikai pirms 4 gadiem. Šo četru gadu laikā, ko Raimonds nodarbojas ar novusu, viņam ir vairāki izcili sasniegumi.

Savu pirmo kausu novusā Raimonds izcīnīja jau savas profesionālās karjeras debijas sezonā 2016. gada februārī Tallinā, iegūstot 2. vietu Eiropas kausa 1. posmā starp invalīdiem. 2018.gada decembrī, Rīgā, Raimonds par labāko sniegumu starptautiskajās sacensībās saņēma godalgu „Gada spēlētājs 2018”. Daugavpilietim teicami rezultāti ir arī 2019. gadā, iekļūstot Latvijas 54. individuālā čempionāta novusā 1/8 finālā, kur piedalās stiprākie novusisti no visas Latvijas. Jau 3 gadus jaunais novusists pārstāv Virslīgas novusa klubu „Promieņ”, visos gados izpildot meistara kandidāta normatīvu, balstoties uz Latvijas Novusa federācijas sporta klasifikācijas nolikumu un rīkojumu par sporta klašu piešķiršanu. 2018. un 2019. gadā Raimonds iekļuva Latvijas čempionāta finālā starp vīriešu pāriem, attiecīgi ar Aleksandru Rakovski un Alekseju Šušertu pārī, kā arī 2018. gada beigās piedalījās Latvijas kausā starp vīriešu pāriem. Tieši vīriešu pāros Raimonds ir izcīnījis trīs kausus Pasaules kausa posmos.
Pats sportists stāsta, ka laika gaitā ir izmēģinājis spēkus vairākos sporta veidos, piemēram, karatē, futbols, šahs, dambrete, basketbols, taču kā atzīst pats, tad vienmēr lielāka interese bija par tehniskiem un loģiskiem sporta veidiem, kur ir ko taktiski padomāt.

Šobrīd cīnoties par iekļūšanu Latvijas 54. individuālā čempionāta finālā, 1. atlases posmā Raimonds ieguva 1. vietu grupā ar 53 punktiem. Šī paša čempionāta 2.posmā ieguva 2. vietu grupā ar 61 punktu. 1/16 fināls notika 28. septembrī „Rīdzenes” novusa kluba telpās, kur Raimonds ieguva 2. vietu grupā. Jāpiebilst, ka parasti grupās piedalās 28 novusisti, no kuriem 14 labākie tiek nākamajā kārtā ar savstarpējiem rezultātiem. Taču 2019. gadā tika mainīts izspēles formāts un tagad spēles notiek pēc apļveida sistēmas grupās, bet pirms tam notika pēc Šveices sistēmas, 11 kārtās līdz 4 uzvarām katrā spēlē.

Kā atzīst pats sportists: „Pieredzējuši sportisti saka, ka galvenais ir piedalīties, bet es uzskatu, ka jācenšas uzvarēt katrā spēlē un man šogad labāk veicas pāru spēlēs. 2019. gada 18. augustā starptautiskajā turnīrā Igaunijā, Kadrinā, kopā ar Jēkabpils novusistu Uldi Kampānu, kurš ir viens no stiprākajiem novusistiem visā pasaulē, izcīnījām zelta medaļas, bet individuālajās sacensībās, kurās piedalījās gandrīz 60 dalībnieki, es biju trīspadsmitais. Bija stipri pretinieki,” saka Raimonds.

Izanalizējot pasaules novusistu reitingus, tad var redzēt un secināt, ka Daugavpils novusists katru gadu ir spēcīgāko trīsdesmitniekā. Būdams ar invaliditāti, Raimonds brīvi spēlē gan pieaugušo konkurencē, gan sacensībās personām ar invaliditāti, lai gan tas nav viegli. Jaunietis katru gadu aizvada vairāk nekā 30 sacensības. „Ir turnīri, kur pie novusa galda jāpavada 8-10 stundas dienā, un dienas beigās sāp kājas,” atzīst Raimonds.

Lai arī Daugavpilī nav daudz klubu un biedrību, kas nodarbotos ar novusu, tomēr patiess prieks, ka neskatoties uz to, mūsu pilsētā ir jauni novusisti, kuri jau šobrīd ir sasnieguši teicamus rezultātus un popularizē Daugavpils vārdu arī citos sporta veidos.

Informācijas avoti: Latgales Laiks un Raimonds Putāns